Vishay/BCcomponents BFC2370CF394
BFC2370CF394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CF394
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CF394.pdf
Availability of BFC2370CF394
QUANTITY
BFC2370CF394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CF394
Internal Part NumberEIS-BFC2370CF394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CF394
Related LinksBFC237, BFC2370CF394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CF394 Details Description
Related parts for BFC2370CF394
JUMPER-H2728TR/C2064R/X 4" datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS DUAL VERT .8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2POS M12 PLUG-SOCKET 0.5M datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.12A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf