Vishay/BCcomponents BFC2370CF474
BFC2370CF474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CF474
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CF474.pdf
Availability of BFC2370CF474
QUANTITY
BFC2370CF474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CF474
Internal Part NumberEIS-BFC2370CF474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CF474
Related LinksBFC237, BFC2370CF474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CF474 Details Description
Related parts for BFC2370CF474
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 4 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V 6-TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT 5.15DBI 12"SMA M datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf