Vishay/BCcomponents BFC2370CI124
BFC2370CI124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CI124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CI124.pdf
Availability of BFC2370CI124
QUANTITY
BFC2370CI124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CI124
Internal Part NumberEIS-BFC2370CI124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CI124
Related LinksBFC237, BFC2370CI124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CI124 Details Description
Related parts for BFC2370CI124
CONN RCPT 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
REPAIR SLEEVE-SPLIT HEATSHRINK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2.5K OHM 1610 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf