Vishay/BCcomponents BFC2370CL124
BFC2370CL124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CL124
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370CL124.pdf
Availability of BFC2370CL124
QUANTITY
BFC2370CL124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CL124
Internal Part NumberEIS-BFC2370CL124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CL124
Related LinksBFC237, BFC2370CL124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CL124 Details Description
Related parts for BFC2370CL124
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 3A/2.2A SSOT-6 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOEIAJ datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 1.46A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf