Vishay/BCcomponents BFC2370CM394
BFC2370CM394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370CM394
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370CM394.pdf
Availability of BFC2370CM394
QUANTITY
BFC2370CM394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370CM394
Internal Part NumberEIS-BFC2370CM394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370CM394
Related LinksBFC237, BFC2370CM394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370CM394 Details Description
Related parts for BFC2370CM394
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOD VECT 700-1000MHZ 24-LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 178VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT LATCH 20V 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 40KV Z5U DISK datasheet.pdf
MDM-51PH048K datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 18A 6.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE N-MMCX JACK 6GHZ 30CM datasheet.pdf