Vishay/BCcomponents BFC2370FE563
BFC2370FE563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FE563
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FE563.pdf
Availability of BFC2370FE563
QUANTITY
BFC2370FE563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FE563
Internal Part NumberEIS-BFC2370FE563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FE563
Related LinksBFC237, BFC2370FE563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FE563 Details Description
Related parts for BFC2370FE563
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR 16POS 1.6MM IDC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SGE-225-2-0810N 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf