Vishay/BCcomponents BFC2370FH153
BFC2370FH153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FH153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FH153.pdf
Availability of BFC2370FH153
QUANTITY
BFC2370FH153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FH153
Internal Part NumberEIS-BFC2370FH153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FH153
Related LinksBFC237, BFC2370FH153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FH153 Details Description
Related parts for BFC2370FH153
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 18V SOT363 datasheet.pdf
SENS VRS 1/4-40 UNS2A 5.2VP-P datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf