Vishay/BCcomponents BFC2370FH273
BFC2370FH273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FH273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FH273.pdf
Availability of BFC2370FH273
QUANTITY
BFC2370FH273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FH273
Internal Part NumberEIS-BFC2370FH273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FH273
Related LinksBFC237, BFC2370FH273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FH273 Details Description
Related parts for BFC2370FH273
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 185MA 6.1 OHM SMD datasheet.pdf