Vishay/BCcomponents BFC2370FM223
BFC2370FM223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FM223
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FM223.pdf
Availability of BFC2370FM223
QUANTITY
BFC2370FM223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FM223
Internal Part NumberEIS-BFC2370FM223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FM223
Related LinksBFC237, BFC2370FM223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FM223 Details Description
Related parts for BFC2370FM223
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 32W datasheet.pdf
ACCY RUBBER SEAL FOR ZC SWITCHES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9209A datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS F H.D R/A BRKT datasheet.pdf