Vishay/BCcomponents BFC2370FM223
BFC2370FM223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FM223
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FM223.pdf
Availability of BFC2370FM223
QUANTITY
BFC2370FM223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FM223
Internal Part NumberEIS-BFC2370FM223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT370
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FM223
Related LinksBFC237, BFC2370FM223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FM223 Details Description
Related parts for BFC2370FM223
VARISTOR 67V 250A 1210 datasheet.pdf
CAP 2.5F -10% +20% 5V T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1A SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW SR 12POS datasheet.pdf
RES 0.557 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf