Vishay/BCcomponents BFC2370GC333
BFC2370GC333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GC333
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GC333.pdf
Availability of BFC2370GC333
QUANTITY
BFC2370GC333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GC333
Internal Part NumberEIS-BFC2370GC333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GC333
Related LinksBFC237, BFC2370GC333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GC333 Details Description
Related parts for BFC2370GC333
DISPLAY 7SEG 14.3MM 2DGT GRN CC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PRESS BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf