Vishay/BCcomponents BFC2370GE103
BFC2370GE103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GE103
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GE103.pdf
Availability of BFC2370GE103
QUANTITY
BFC2370GE103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GE103
Internal Part NumberEIS-BFC2370GE103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GE103
Related LinksBFC237, BFC2370GE103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GE103 Details Description
Related parts for BFC2370GE103
IC POT DUAL LOG HV 50K 16-SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM 114VC P600 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 18CKT (240 datasheet.pdf
CLIP LATCHING PUSH MOUNT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf