Vishay/BCcomponents BFC2370GE332
BFC2370GE332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GE332
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GE332.pdf
Availability of BFC2370GE332
QUANTITY
BFC2370GE332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GE332
Internal Part NumberEIS-BFC2370GE332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GE332
Related LinksBFC237, BFC2370GE332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GE332 Details Description
Related parts for BFC2370GE332
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SHORT PARTITION 455-SP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 2W datasheet.pdf