Vishay/BCcomponents BFC2370GE681
BFC2370GE681 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GE681
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680PF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GE681.pdf
Availability of BFC2370GE681
QUANTITY
BFC2370GE681 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GE681
Internal Part NumberEIS-BFC2370GE681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GE681
Related LinksBFC237, BFC2370GE681 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GE681 Details Description
Related parts for BFC2370GE681
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
LIGHT PIPE 10MM LOW INTENST ASSY datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RECEIVER - NITH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
F39-JC7F1 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
BEVEL 1.00MM datasheet.pdf