Vishay/BCcomponents BFC2370GF242
BFC2370GF242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GF242
Brief Description
CAP FILM 2400PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GF242.pdf
Availability of BFC2370GF242
QUANTITY
BFC2370GF242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GF242
Internal Part NumberEIS-BFC2370GF242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GF242
Related LinksBFC237, BFC2370GF242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GF242 Details Description
Related parts for BFC2370GF242
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 1506 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR RTAN 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263-2 datasheet.pdf