Vishay/BCcomponents BFC2370GF333
BFC2370GF333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GF333
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370GF333.pdf
Availability of BFC2370GF333
QUANTITY
BFC2370GF333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GF333
Internal Part NumberEIS-BFC2370GF333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GF333
Related LinksBFC237, BFC2370GF333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GF333 Details Description
Related parts for BFC2370GF333
CAP CER 0.1UF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPS65281 datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 192.3W TO247 datasheet.pdf