Vishay/BCcomponents BFC2370GF821
BFC2370GF821 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GF821
Brief Description
CAP FILM 820PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GF821.pdf
Availability of BFC2370GF821
QUANTITY
BFC2370GF821 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GF821
Internal Part NumberEIS-BFC2370GF821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GF821
Related LinksBFC237, BFC2370GF821 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GF821 Details Description
Related parts for BFC2370GF821
BATTERY PK 9.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf