Vishay/BCcomponents BFC2370GI182
BFC2370GI182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370GI182
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC2370GI182.pdf
Availability of BFC2370GI182
QUANTITY
BFC2370GI182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370GI182
Internal Part NumberEIS-BFC2370GI182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370GI182
Related LinksBFC237, BFC2370GI182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370GI182 Details Description
Related parts for BFC2370GI182
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI LOW WIRE LEAD 5A datasheet.pdf
IC CTRLR USB FLASH/CIR 128-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf