Vishay/BCcomponents BFC237112104
BFC237112104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237112104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237112104.pdf
Availability of BFC237112104
QUANTITY
BFC237112104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237112104
Internal Part NumberEIS-BFC237112104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237112104
Related LinksBFC237, BFC237112104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237112104 Details Description
Related parts for BFC237112104
BOX ALUM NAT 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
USSD 5000 8GB SLC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
CONN JACK 5POS INLINE SKT datasheet.pdf