Vishay/BCcomponents BFC237115474
BFC237115474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237115474
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237115474.pdf
Availability of BFC237115474
QUANTITY
BFC237115474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237115474
Internal Part NumberEIS-BFC237115474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237115474
Related LinksBFC237, BFC237115474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237115474 Details Description
Related parts for BFC237115474
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LENS TITANUM-3 SPOT DRAGON 14DEG datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC 15KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK JUMPER datasheet.pdf
OPERATORS CONSOLE ENCLOSU datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf