Vishay/BCcomponents BFC237116334
BFC237116334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237116334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237116334.pdf
Availability of BFC237116334
QUANTITY
BFC237116334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237116334
Internal Part NumberEIS-BFC237116334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237116334
Related LinksBFC237, BFC237116334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237116334 Details Description
Related parts for BFC237116334
KNOB ALUM BLACK/MATTE .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SAFE-RUN datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 100CPR 4MM datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 10MSOP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 8KHZ 80LQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf