Vishay/BCcomponents BFC237126124
BFC237126124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237126124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237126124.pdf
Availability of BFC237126124
QUANTITY
BFC237126124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237126124
Internal Part NumberEIS-BFC237126124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237126124
Related LinksBFC237, BFC237126124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237126124 Details Description
Related parts for BFC237126124
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 50KV DARLINGTON AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 7.62MM datasheet.pdf
KD POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf