Vishay/BCcomponents BFC237126394
BFC237126394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237126394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237126394.pdf
Availability of BFC237126394
QUANTITY
BFC237126394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237126394
Internal Part NumberEIS-BFC237126394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237126394
Related LinksBFC237, BFC237126394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237126394 Details Description
Related parts for BFC237126394
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LED CBI 3MM 8BLOCK RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC datasheet.pdf
SENSOR PRESURE datasheet.pdf
DISPL TFT 2.8" PI2 PLUS 320X240 datasheet.pdf
100UF 35V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 400 V datasheet.pdf