Vishay/BCcomponents BFC237141223
BFC237141223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237141223
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237141223.pdf
Availability of BFC237141223
QUANTITY
BFC237141223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237141223
Internal Part NumberEIS-BFC237141223
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237141223
Related LinksBFC237, BFC237141223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237141223 Details Description
Related parts for BFC237141223
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 10SON datasheet.pdf
SNSW-DT QC 1/4" EURO (NON-UL) datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA RA 3W3 20A PL3 W SPACER datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf