Vishay/BCcomponents BFC237145393
BFC237145393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237145393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237145393.pdf
Availability of BFC237145393
QUANTITY
BFC237145393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237145393
Internal Part NumberEIS-BFC237145393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237145393
Related LinksBFC237, BFC237145393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237145393 Details Description
Related parts for BFC237145393
FUSE CERAMIC 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V RED datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 34POS datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf