Vishay/BCcomponents BFC237145563
BFC237145563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237145563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237145563.pdf
Availability of BFC237145563
QUANTITY
BFC237145563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237145563
Internal Part NumberEIS-BFC237145563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237145563
Related LinksBFC237, BFC237145563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237145563 Details Description
Related parts for BFC237145563
FERRITE CHIP 100 OHM 4A 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 65DL POS SLD GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN TO270-2 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST-NO 7.5A 115V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 9MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf