Vishay/BCcomponents BFC237152562
BFC237152562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237152562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237152562.pdf
Availability of BFC237152562
QUANTITY
BFC237152562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237152562
Internal Part NumberEIS-BFC237152562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237152562
Related LinksBFC237, BFC237152562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237152562 Details Description
Related parts for BFC237152562
BATTERY PACK NIMH 2.4V 2000 MAH datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
LED 2MM PRISM GR 7" HYSOL LENS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
SGE-245-4-2560 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
650 VACUUM CONTROL 230V datasheet.pdf