Vishay/BCcomponents BFC237166124
BFC237166124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237166124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237166124.pdf
Availability of BFC237166124
QUANTITY
BFC237166124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237166124
Internal Part NumberEIS-BFC237166124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237166124
Related LinksBFC237, BFC237166124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237166124 Details Description
Related parts for BFC237166124
JUMPER-H1504TR/A3048G/H1504TR10" datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.47"L X 3.22"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 29POS datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf