Vishay/BCcomponents BFC237168474
BFC237168474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237168474
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237168474.pdf
Availability of BFC237168474
QUANTITY
BFC237168474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237168474
Internal Part NumberEIS-BFC237168474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237168474
Related LinksBFC237, BFC237168474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237168474 Details Description
Related parts for BFC237168474
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS TIN SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 3MSPS 28TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf