Vishay/BCcomponents BFC237175393
BFC237175393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237175393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237175393.pdf
Availability of BFC237175393
QUANTITY
BFC237175393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237175393
Internal Part NumberEIS-BFC237175393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237175393
Related LinksBFC237, BFC237175393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237175393 Details Description
Related parts for BFC237175393
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
GDT 420V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SOIC N datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
AQH SSR ZERO-CROSS 1.2A datasheet.pdf