Vishay/BCcomponents BFC237189682
BFC237189682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237189682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237189682.pdf
Availability of BFC237189682
QUANTITY
BFC237189682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237189682
Internal Part NumberEIS-BFC237189682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237189682
Related LinksBFC237, BFC237189682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237189682 Details Description
Related parts for BFC237189682
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PHASE 24SOIC datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 10.8MM ROUND datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 1.25GBPS 16QSOP datasheet.pdf
ALTRNTNG RLY, DIN RAIL, 220VAC datasheet.pdf