Vishay/BCcomponents BFC237322126
BFC237322126 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237322126
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237322126.pdf
Availability of BFC237322126
QUANTITY
BFC237322126 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237322126
Internal Part NumberEIS-BFC237322126
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237322126
Related LinksBFC237, BFC237322126 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237322126 Details Description
Related parts for BFC237322126
RES 9K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" STACKER datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 LW SN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.56K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf