Vishay/BCcomponents BFC237326395
BFC237326395 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237326395
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237326395.pdf
Availability of BFC237326395
QUANTITY
BFC237326395 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237326395
Internal Part NumberEIS-BFC237326395
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237326395
Related LinksBFC237, BFC237326395 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237326395 Details Description
Related parts for BFC237326395
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 330MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 5M datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf