Vishay/BCcomponents BFC237341155
BFC237341155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237341155
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237341155.pdf
Availability of BFC237341155
QUANTITY
BFC237341155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237341155
Internal Part NumberEIS-BFC237341155
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
SeriesMKT373
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237341155
Related LinksBFC237, BFC237341155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237341155 Details Description
Related parts for BFC237341155
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN MGJK 1PRT W/USB 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
26500 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
8MM FLSH BLK CHRM HYP GRN 24VDC datasheet.pdf