Vishay/BCcomponents BFC237341184
BFC237341184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237341184
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237341184.pdf
Availability of BFC237341184
QUANTITY
BFC237341184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237341184
Internal Part NumberEIS-BFC237341184
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
SeriesMKT373
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237341184
Related LinksBFC237, BFC237341184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237341184 Details Description
Related parts for BFC237341184
IC MPU M680X0 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 681 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf