Vishay/BCcomponents BFC237342475
BFC237342475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237342475
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237342475.pdf
Availability of BFC237342475
QUANTITY
BFC237342475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237342475
Internal Part NumberEIS-BFC237342475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237342475
Related LinksBFC237, BFC237342475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237342475 Details Description
Related parts for BFC237342475
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ MICRO8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CASTERS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO252 datasheet.pdf