Vishay/BCcomponents BFC237356124
BFC237356124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237356124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237356124.pdf
Availability of BFC237356124
QUANTITY
BFC237356124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237356124
Internal Part NumberEIS-BFC237356124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237356124
Related LinksBFC237, BFC237356124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237356124 Details Description
Related parts for BFC237356124
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 220POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
63323B108 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GRN/YEL 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf