Vishay/BCcomponents BFC2373EB334MD
BFC2373EB334MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373EB334MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373EB334MD.pdf
Availability of BFC2373EB334MD
QUANTITY
BFC2373EB334MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373EB334MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373EB334MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373EB334MD
Related LinksBFC2373, BFC2373EB334MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373EB334MD Details Description
Related parts for BFC2373EB334MD
IC DAC 12BIT QUAD 2WIRE 10-UMAX datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf