Vishay/BCcomponents BFC2373EF106MK
BFC2373EF106MK picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373EF106MK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373EF106MK.pdf
Availability of BFC2373EF106MK
QUANTITY
BFC2373EF106MK Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373EF106MK
Internal Part NumberEIS-BFC2373EF106MK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373EF106MK
Related LinksBFC2373, BFC2373EF106MK Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373EF106MK Details Description
Related parts for BFC2373EF106MK
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 6POS datasheet.pdf
IC ENCODER RGB-NTSC/PAL 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf