Vishay/BCcomponents BFC2373FE224MD
BFC2373FE224MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FE224MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FE224MD.pdf
Availability of BFC2373FE224MD
QUANTITY
BFC2373FE224MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FE224MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373FE224MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FE224MD
Related LinksBFC2373, BFC2373FE224MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FE224MD Details Description
Related parts for BFC2373FE224MD
DIP CABLE - CDP16G/AE16G/X datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 28MLP datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 216 POS datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM T/H datasheet.pdf