Vishay/BCcomponents BFC2373FE224MD
BFC2373FE224MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FE224MD
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FE224MD.pdf
Availability of BFC2373FE224MD
QUANTITY
BFC2373FE224MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FE224MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373FE224MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FE224MD
Related LinksBFC2373, BFC2373FE224MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FE224MD Details Description
Related parts for BFC2373FE224MD
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf