Vishay/BCcomponents BFC2373FE335MI
BFC2373FE335MI picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FE335MI
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FE335MI.pdf
Availability of BFC2373FE335MI
QUANTITY
BFC2373FE335MI Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FE335MI
Internal Part NumberEIS-BFC2373FE335MI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FE335MI
Related LinksBFC2373, BFC2373FE335MI Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FE335MI Details Description
Related parts for BFC2373FE335MI
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
TERM SPADE 22-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM 713VC SMB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 datasheet.pdf