Vishay/BCcomponents BFC2373FL104MD
BFC2373FL104MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FL104MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FL104MD.pdf
Availability of BFC2373FL104MD
QUANTITY
BFC2373FL104MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FL104MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373FL104MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FL104MD
Related LinksBFC2373, BFC2373FL104MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FL104MD Details Description
Related parts for BFC2373FL104MD
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 751 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO262 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf