Vishay/BCcomponents BFC2373FM395MI
BFC2373FM395MI picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FM395MI
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FM395MI.pdf
Availability of BFC2373FM395MI
QUANTITY
BFC2373FM395MI Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FM395MI
Internal Part NumberEIS-BFC2373FM395MI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FM395MI
Related LinksBFC2373, BFC2373FM395MI Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FM395MI Details Description
Related parts for BFC2373FM395MI
IC OPAMP AUDIO 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 162K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 26MA 250 OHM TH datasheet.pdf
RES 34 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL NK datasheet.pdf