Vishay/BCcomponents BFC2373GC333MD
BFC2373GC333MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373GC333MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373GC333MD.pdf
Availability of BFC2373GC333MD
QUANTITY
BFC2373GC333MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373GC333MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373GC333MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373GC333MD
Related LinksBFC2373, BFC2373GC333MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373GC333MD Details Description
Related parts for BFC2373GC333MD
SURGE SUPP THYRISTOR 230V TO-92 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE RAIL ASSY 6.461" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.033UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf