Vishay/BCcomponents BFC237510472
BFC237510472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510472.pdf
Availability of BFC237510472
QUANTITY
BFC237510472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510472
Internal Part NumberEIS-BFC237510472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510472
Related LinksBFC237, BFC237510472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510472 Details Description
Related parts for BFC237510472
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5SON datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FOAM TAPE BLACK 1/2" X 36 YD datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf