Vishay/BCcomponents BFC237511104
BFC237511104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511104
Brief Description
CAP FILM 100NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511104.pdf
Availability of BFC237511104
QUANTITY
BFC237511104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511104
Internal Part NumberEIS-BFC237511104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511104
Related LinksBFC237, BFC237511104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511104 Details Description
Related parts for BFC237511104
IC SUPERVISOR 4.65V WD 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 250A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP1655 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRIM KIT 48" X 36" UMMAT AL datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf