Vishay/BCcomponents BFC237511433
BFC237511433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511433.pdf
Availability of BFC237511433
QUANTITY
BFC237511433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511433
Internal Part NumberEIS-BFC237511433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511433
Related LinksBFC237, BFC237511433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511433 Details Description
Related parts for BFC237511433
CASE PLSTC ORG 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC RF TX SUB-1GHZ 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT GREY datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf