Vishay/BCcomponents BFC237511433
BFC237511433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511433
Brief Description
CAP FILM 43NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511433.pdf
Availability of BFC237511433
QUANTITY
BFC237511433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511433
Internal Part NumberEIS-BFC237511433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511433
Related LinksBFC237, BFC237511433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511433 Details Description
Related parts for BFC237511433
IC CPLD 64MC 20NS 100QPFP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC TV TUNER 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.05% 0.4W 2512 datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTORS FEMALE/FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf