Vishay/BCcomponents BFC237512103
BFC237512103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237512103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237512103.pdf
Availability of BFC237512103
QUANTITY
BFC237512103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237512103
Internal Part NumberEIS-BFC237512103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237512103
Related LinksBFC237, BFC237512103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237512103 Details Description
Related parts for BFC237512103
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER BIN 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 8.62" datasheet.pdf